Apoptoza w chorobach ośrodkowego układu nerwowego


Autor: Praca zbiorowa pod redakcją Wojciecha Kozubskiego i Jolanty Dorszewskiej

ISBN: 978-83-60608-47-0

Format: B5

Objętość: 188

Oprawa: Miękka

Cena: 48,30 zł
Cena dla prenumeratorów : 41,06 zł
LUB
Opis

Szczegóły

W okresie ostatnich 15 lat obserwuje się największe zainteresowanie tematyką apoptozy. Pomimo intensywnych badań nad procesem apoptozy, do dziś pozostało wiele pytań bez odpowiedzi, szczególnie dotyczących zmian w ośrodkowym układzie nerwowym (OUN), związanych z patogenezą chorób zwyrodnieniowych jak np. choroba Alzheimera, Parkinsona czy stwardnienie rozsiane.

Publikacja ta prezentuje aktualne poglądy na temat podstaw molekularnych starzenia się i chorób OUN z uwzględnieniem apoptotycznej śmierci neuronów, towarzyszącej fizjologicznemu starzeniu i wybranym schorzeniom neurologicznym. Autorzy omówili osiągnięcia z tej dziedziny z ostatnich kilku lat, dotyczące zarówno patogenezy chorób neurologicznych, jak i możliwości farmakoterapeutycznych, skoncentrowane na apoptozie z uwzględnieniem jej różnych dróg wzbudzenia i przebiegu.

Książka przeznaczona jest dla pracowników naukowych, których polem zainteresowania są szeroko pojęte nauki neurologiczne, zwłaszcza w ujęciu podstaw molekularnych schorzeń neurologicznych, a także dla neurologów, psychiatrów oraz studentów medycyny i farmacji zainteresowanych tymi zagadnieniami.

Spis treści

Spis treści

1. Molekularne podstawy apoptozy i martwicy

2. Wpływ czynników apoptotycznych na proces starzenia się mózgu

3. Neurogeneza i plastyczność synaptyczna ośrodkowego układu nerwowego

4. Apoptoza i martwica w doświadczalnych procesach niedotlenieniowych i niedokrwiennych mózgu

5. Apoptoza i martwica w udarze mózgu

6. Apoptoza w chorobie neuronu ruchowego

7. Apoptoza i choroby zwyrodnieniowe ośrodkowego układu nerwowego

8. Rola mitochondriów w procesie apoptozy

9. Apoptoza w układzie immunologicznym u chorych na stwardnienie rozsiane

10. Drogi apoptozy w guzach mózgu

11. Autofagia
O Autorze

O Autorze

Prof. dr hab. med. Wojciech Kozubski -  ukończył Akademię Medyczną w Łodzi (obecnie Uniwersytet Medyczny w Łodzi). W latach 1980-83 był doktorantem Kliniki Neurologii AM w Łodzi. Stypendysta Academic Unit of Neuroscience Szkoły Medycznej Charing Cross & Westminster Uniwersytetu Londyńskiego, Kliniki Neurologicznej Sackler School of Medicine Uniwersytetu w Tel-Aviv i Kliniki Neurologicznej Uniwersytetu w Trondheim. Od 1997 r. kierownik Katedry i Kliniki Neurologii Uniwersytetu  Medycznego im. K. Marcinkowskiego w Poznaniu; specjalista wojewódzki z zakresu neurologii w Wielkopolsce.

Dr hab. Jolanta Dorszewska - kierownik Pracownii Neurobiologii w Katedrze Neurologii Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu

Fragmenty książki

Product Attachments

View FileApoptoza rozdz.9    Size: (58.26 KB)
Reklama pod kategoriami z lewej strony

TA STRONA UŻYWA COOKIE. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można uzyskać w polityce prywatności. Zobacz więcej