Jednak w książce Anny Grzywy hasła te nabierają nowego znaczenia. Autorka stara się oswoić Czytelnika z tymi trudnymi zagadnieniami i wskazuje, że o śmierci nie należy myśleć w kategoriach wyroku, ale rzeczywistości, która kiedyś nadejdzie, i do której trzeba się twórczo przygotować.
W publikacji przedstawiono różne spojrzenia na zagadnienia starości i umierania, filozoficzne rozważania oraz zaprezentowano pojmowanie śmierci przez pisarzy i poetów poszczególnych epok literackich. Poruszono również kontrowersyjne tematy, jak eutanazja, kanibalizm, samobójstwo czy kara śmierci.
Autorka – doświadczona i ceniona profesor psychiatrii – próbuje wskazać sposoby, które pomogą złagodzić ból po stracie najbliższej osoby: dziecka, rodzica, partnera.
Recenzja:
„Chociaż trudno się nam z tym pogodzić, to nie umieramy przed czasem. Jeśli umieramy, to znaczy, że nadszedł odpowiedni czas”. E. Kubler-Ross, D. Kessler
Jest to książka nieoczywista. Jest to książka mądra. Jest zarówna naukowa jak i beletrystyczna. Te dwa obszary przeplatają się wzajemnie w kontekście psychologicznym, socjologicznym, medycznym i filozoficznym. Opisy procesu starzenia się w różnych ujęciach przedstawione w rozdziałach: Starzenie się; Starość; Adaptowanie się do starości; przechodzą płynnie w opisy przemyśleń oraz doświadczeń ludzkich dotyczących umierania i śmierci (Umieranie; Trajektorie umierania; Starość i śmierć w ujęciu filozoficznym). Książka jest zarówno esejem, pełnym odniesień do doświadczeń i przeżyć autorki, jak i reportażem przedstawiającym wiary, mity i zachowania ludzi mieszkających w odmiennych kulturowo populacjach na kuli ziemskiej. Dotyczy najtrudniejszych tematów, które większość ludzi projektuje, racjonalizuje lub wypiera z lęku przed nieuniknionym – starością, umieraniem i śmiercią. (...)
Tadeusz Parnowski, fragment recenzji, która ukazała się w numerze 1/2018 czasopisma "Psychiatra"
PATRONAT MEDIALNY
Wstęp
Starzenie się
Starość
Przeżywanie nieuleczalnej choroby
Starzejący się mózg – otępienia
Adaptowanie się do starości
Umieranie
Trajektorie umierania
Starość i śmierć w ujęciu filozoficznym
Definicje śmierci
Orzekanie śmierci
Eutanazja
Symbolika śmierci
Śmierć i żałoba w różnych społeczeństwach
Reinkarnacja
Śmierć w legendach, mitach i wierzeniach
Rytuały żałobne
Przesądy i zabobony związane ze śmiercią
Epidemie
Śmierć męczeńska
Kara śmierci
Śmierć zamierzona – samobójstwo
Kanibalizm
Śmierć za przekroczenie tabu
Śmierć „cywilna”
Przeżywanie straty
Jak radzić sobie z żałobą?
Podsumowanie
Piśmiennictwo
Posiada w swoim dorobku ponad 300 prac naukowych, w tym książki: ''Urojeniowa wizja świata'' (współautorka), ''Tendencyjność myślenia'', ''Manipulacja - mechanizmy psychologiczne'', ''Wieloaspektowe badania schizofrenii'' (współautorka), ''Omamy i urojenia'', "Oblicza psychozy", "Pułapki manipulacji", "Pogranicza psychiatrii. Drogi i bezdroża umysłu", „Potęga manipulacji’’. Jest autorką rozdziałów w podręcznikach i monografiach, a także redaktorem naukowym polskich wydań światowych bestsellerów, m.in.: książki ''Fascynujący mózg'' oraz „Oxfordzkiego podręcznika psychiatrii’’. Zainteresowania naukowe prof. A. Grzywy dotyczą głównie objawów psychopatologicznych występujących w chorobach psychicznych.