Atlas dermatoskopii


Autor: Jacek Dąbkowski, Dariusz Czubiński

ISBN: 978-83-7563-276-7

Format: B5

Objętość: 188 stron. 226 rycin.

Oprawa: Twarda

Cena: 99.00 zł
Cena dla Prenumeratorów: 84,15 zł
LUB
Opis

Szczegóły

„Atlas dermatoskopii” to pierwszy polski atlas prezentujący zagadnienia związane z diagnostyką zmian barwnikowych.

Atlas powstał z myślą o polskich dermatologach oraz lekarzach innych specjalności, zainteresowanych problemem diagnostyki zmian barwnikowych skóry w bardzo szerokim ujęciu. Autorzy przybliżają najczęściej stosowane nazewnictwo występujących struktur barwnikowych widocznych w obrazach dermatoskopowych oraz opierają się na zaproponowanych rozwiązaniach algorytmicznych usprawniających rozpoznanie złośliwych zmian melanocytowych. Zostały tu poruszone zagadnienia, które w dość szerokim zakresie omawiają różne aspekty dermatoskopii w celu zarówno przyswojenia podstaw, jak i przypomnienia oraz utrwalenia znanych już zasad tej diagnostyki.

Podstawą tej publikacji są trzydziestoletnie doświadczenia dermatoskopowe Autorów w codziennej pracy ambulatoryjnej oraz liczne prace opublikowane w piśmiennictwie światowym.

Książka zawiera:

  • ponad 200 kolorowych rycin zmian barwnikowych,
  • omówienie cech obrazów dermatoskopowych,
  • algorytmy rozpoznawcze,
  • opisy zmian barwnikowych z punktu widzenia obrazów klinicznych, patomorfologicznych oraz dermatoskopowych,
  • trudności diagnostyczne.

Recenzje publikacji:

„Atlas dermatoskopii” autorstwa Jacka Dąbkowskiego i Dariusza Czubińskiego jest pierwszym polskim podręcznikiem dotyczącym nieinwazyjnej metody diagnostycznej zmian barwnikowych skóry, pozwalającej na sprawną ocenę znamion melanocytowych oraz innych wykwitów barwnikowych występujących na naszej skórze. Do chwili obecnej podobne atlasy, które ukazały się na naszym rynku, są tłumaczeniami autorów zagranicznych.
(...) Należy podkreślić, iż atlas ten został opracowany przez dwóch polskich dermatologów, którzy mają olbrzymie doświadczenie w użyciu tej metody diagnostycznej. Od wielu lat nie tylko diagnozują zmiany skórne, lecz także przekazują swoją wiedzę, prowadząc liczne kursy dermatoskopii w całej Polsce. (...)
Na podkreślenie zasługuje jakość publikowanych zdjęć, które są na bardzo wysokim technicznym poziomie, co pozwala na zaobserwowanie licznych szczegółów, koniecznych do prawidłowego rozpoznania badanej zmiany. Na szczególną uwagę zasługuje zamieszczony obszerny album z wybranymi wykwitami, najczęściej spotykanymi w codziennej praktyce dermatologicznej. (...)
Ze względu na poruszane zagadnienia związane zarówno z podstawami dermatoskopii, jak i te, z których mogą korzystać zaawansowani dermatoskopiści, zaproponowany atlas będzie stanowił bardzo cenny element umożliwiający zdobycie i pogłębienie wiedzy na temat tej nieinwazyjnej techniki diagnostycznej.
Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Waszczykowska


Doświadczenie, niezbędne dla prawidłowego stosowania tej metody diagnostycznej, wyraża się w tym przypadku liczbą przeanalizowanych obrazów. Dlatego niezbędną częścią procesu nauczania są fotografie prezentowane w albumie – praktycznej części Atlasu. Dzięki nim początkujący dermatoskopiści mogą wesprzeć swoje niewielkie doświadczenie – doświadczeniem autorów. Niedostatkiem wielu publikacji tego typu są zbyt małe, a przez to nieczytelne ilustracje. Niniejszy Atlas wyróżnia się spośród innych podręczników jakością ilustracji; zdjęcia są duże, ostre i dobrze ilustrują opisane struktury. Autorzy wybrali fotografie prezentujące charakterystyczne cechy omawianych przypadków, a także materiał rzadko spotykany w innych atlasach, jak na przykład zmiany barwnikowe oka.
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Kaszuba

Spis treści

Spis treści

Przedmowa
Wstęp

Cechy obrazów dermatoskopowych
Algorytmy rozpoznawcze   ➤➤ [pobierz fragment]
Wykwity skórne diagnozowane metodą dermatoskopii
Trudności diagnostyczne   ➤➤ [pobierz fragment]

Podsumowanie
Album

Fragmenty książki

Product Attachments

View FileAtlas dermatoskopii. Algorytmy poznawcze - fragment    Size: (1.46 MB)
View FileAtlas dermatoskopii. Trudności diagnostyczne - fragment    Size: (1.1 MB)
Recenzja

Recenzje klientów 2

Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Waszczykowska
„Atlas dermatoskopii” autorstwa Jacka Dąbkowskiego i Dariusza Czubińskiego jest pierwszym polskim podręcznikiem dotyczącym nieinwazyjnej metody diagnostycznej zmian barwnikowych skóry, pozwalającej na sprawną ocenę znamion melanocytowych oraz innych wykwitów barwnikowych występujących na naszej skórze. Do chwili obecnej podobne atlasy, które ukazały się na naszym rynku, są tłumaczeniami autorów zagranicznych.

Dostępność do tej wąskiej dziedziny, uzupełniającej wiedzę dermatologów i pokrewnych specjalistów zajmujących się leczeniem zmian skórnych, wydaje się niewystarczająca. Najczęściej staje się to możliwe dzięki uczestniczeniu w różnych kursach i warsztatach organizowanych przez polskich i zagranicznych wykładowców.

Przedstawiony atlas jest właśnie taką pozycją, która może wypełniać lukę w tym zakresie diagnostyki. Traktuje on powyższe zagadnienie w bardzo szerokim stopniu. Z jednej strony znajdujemy w nim podstawy dermatoskopii, dokładnie omawiające różne zmiany barwnikowe z punktu widzenia obrazów klinicznych, patomorfologicznych oraz dermatoskopowych. Szeroko omawiane są również wszystkie struktury barwnikowe, na podstawie których lekarz oglądający badaną zmianę opisuje ją. Ponadto przedstawiono tu rozwiązania pod postacią algorytmów, które są niezbędne do wnikliwej oceny zmian i zaproponowania ostatecznego rozpoznania i postępowania leczniczego.

Należy podkreślić, iż atlas ten został opracowany przez dwóch polskich dermatologów, którzy mają olbrzymie doświadczenie w użyciu tej metody diagnostycznej. Od wielu lat nie tylko diagnozują zmiany skórne, lecz także przekazują swoją wiedzę, prowadząc liczne kursy dermatoskopii w całej Polsce. Dlatego też zdobyte przez nich doświadczenia przelane na karty tego podręcznika stanowią podstawy, a zarazem uzupełnienie wiedzy dla lekarzy chcących stosować tę trudną metodę diagnostyczną.

Układ atlasu jest bardzo przejrzysty. Zaproponowane rozdziały pozwalają na usystematyzowanie zagadnienia, co sprzyja łatwemu przyswajaniu zawartej w nich wiedzy.

Na podkreślenie zasługuje jakość publikowanych zdjęć, które są na bardzo wysokim technicznym poziomie, co pozwala na zaobserwowanie licznych szczegółów, koniecznych do prawidłowego rozpoznania badanej zmiany. Na szczególną uwagę zasługuje zamieszczony obszerny album z wybranymi wykwitami, najczęściej spotykanymi w codziennej praktyce dermatologicznej. Bardzo dużym ułatwieniem dla uczących się są podpisy pod zdjęciami, które w poprzednich rozdziałach zawarte są tylko w tekście.

Ze względu na poruszane zagadnienia związane zarówno z podstawami dermatoskopii, jak i te, z których mogą korzystać zaawansowani dermatoskopiści, zaproponowany atlas będzie stanowił bardzo cenny element umożliwiający zdobycie i pogłębienie wiedzy na temat tej nieinwazyjnej techniki diagnostycznej.
Autor: Prof. dr hab. n. med. Elżbieta Waszczykowska / (Dodano 22.02.2019)
Prof. dr hab. n. med. Andrzej Kaszuba
Dermatoskopia jest metodą badawczą o ugruntowanym znaczeniu w dermatologii, znajdującą również uznanie wśród specjalistów innych dziedzin, szczególnie onkologów.

Powszechny wśród dermatologów dostęp do różnego rodzaju dermatoskopów stwarza wielkie możliwości, niestety jak dotąd nie w pełni wykorzystane. O ile bowiem pozyskanie obrazów za pomocą dermatoskopu jest proste, o tyle ich analiza i w konsekwencji ustalenie właściwego rozpoznania wymagają opanowania wiedzy teoretycznej oraz nabycia doświadczenia klinicznego.

Autorzy podzielili podręcznik zgodnie z tymi wymaganiami na część teoretyczną i album. Część teoretyczna napisana jest przejrzyście i konsekwentnie. Początkowo przedstawia struktury obrazu, swoisty alfabet dermatoskopowy, by w dalszej części omówić zasady jego użycia, prowadzące do postawienia rozpoznania. Opisane zostały liczne algorytmy analizowania obrazu, co umożliwia podejście bardziej otwarte, w przeciwieństwie do wielu publikacji przedstawiających te zagadnienia z punktu widzenia tylko jednego, wybranego algorytmu. „Atlas” ten oferuje komplet informacji teoretycznej niezbędnej dermatoskopiście, dzięki czemu stanowi cenny wkład w nauczanie dermatoskopii. Logiczny i konsekwentny układ książki prowadzi czytelnika ku opanowaniu quantum wiedzy, umożliwiającej rozpoczęcie samodzielnej pracy z dermatoskopem.

Doświadczenie, niezbędne dla prawidłowego stosowania tej metody diagnostycznej, wyraża się w tym przypadku liczbą przeanalizowanych obrazów. Dlatego niezbędną częścią procesu nauczania są fotografie prezentowane w albumie – praktycznej części „Atlasu”. Dzięki nim początkujący dermatoskopiści mogą wesprzeć swoje niewielkie doświadczenie – doświadczeniem autorów. Niedostatkiem wielu publikacji tego typu są zbyt małe, a przez to nieczytelne ilustracje. Niniejszy „Atlas” wyróżnia się spośród innych podręczników jakością ilustracji; zdjęcia są duże, ostre i dobrze ilustrują opisane struktury. Autorzy wybrali fotografie prezentujące charakterystyczne cechy omawianych przypadków, a także materiał rzadko spotykany w innych atlasach, jak na przykład zmiany barwnikowe oka.

Sądzę, że „Atlas dermatoskopii” może służyć zarówno lekarzom pragnącym opanować podstawy tej dziedziny, jak i doświadczonym dermatoskopistom poszukującym materiału porównawczego do weryfikacji własnych rozpoznań. Autorzy „Atlasu” to nie tylko doświadczeni klinicyści, lecz także długoletni wykładowcy. Gwarantuje to wysoki poziom dydaktyczny i niewątpliwie znajdzie szeroki krąg odbiorców wśród lekarzy.

Autor: Prof. dr hab. n. med. Andrzej Kaszuba / (Dodano 22.02.2019)
Mogą cię również zainteresować następujące produkty

Strona korzysta z plików cookies w celu świadczenia Państwu usług na najwyższym poziomie oraz dostosowania ich do indywidualnych potrzeb. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień dotyczących cookies oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu końcowym. Cel, warunki przechowywania lub dostęp do cookies dostępne są w Polityce prywatności. Mogą Państwo dokonać w każdej chwili zmiany ustawień. Więcej szczegółów w naszej Polityce Prywatności. Zobacz więcej