Stres, a ściślej mówiąc, brak umiejętności radzenia sobie z nim i z jego skutkami jest jednym z podstawowych czynników zagrażających zdrowiu. Stanowi główną przyczynę zaburzeń w stawach skroniowo-żuchwowych (ssż) w postaci przemieszczeń krążków, zwłaszcza gdy jest on przewlekły.
Wzrost liczby chorych, w tym również z zaburzeniami w stawach skroniowo-żuchwowych, wiąże się ściśle ze stresem cywilizacyjnym. Szybki tryb życia, pośpiech, brak ruchu i rozluźnienia powodują negatywny wpływ na nasze zdrowie, mogą także zaburzać prawidłową czynność ssż.
Prof. zw. dr hab. n. med. Maria Kleinrok jest autorką kilku książek i ok. 350 artykułów naukowych opublikowanych zarówno w Polsce, jak i za granicą. Od ponad 40 lat zajmuje się zagadnieniami przedstawionymi w książce: Przemieszczenie krążków stawowych stawów skroniowo-żuchwowych – rozpoznawanie i leczenie. Książka stanowi kontynuację i uzupełnienie tematu wcześniejszej publikacji – Zaburzenia czynnościowe układu ruchowego narządu żucia. Komplet obu książek to aktualne i praktyczne źródło wiedzy dla lekarzy stomatologów i medycyny oraz specjalistów w dziedzinie rehabilitacji.
Twórczyni polskiej szkoły nauki o rehabilitacji układu ruchowego narządu żucia, założycielka i pierwsza Prezes Polskiego Towarzystwa Dysfunkcji Narządu Żucia. Dzięki wybitnym osiągnięciom poznawczym i praktycznym prof. Maria Kleinrok stworzyła znaną i cenioną w świecie polską szkołę układu ruchowego narządu żucia. Jest autorką pierwszego polskiego podręcznika dotyczącego rozpoznawania i leczenia tych zaburzeń. Prof. Maria Kleinrok ma w swoim dorobku, poza pracami poświęconymi problemom dysfunkcji narządu żucia, również prace badawcze na temat wpływu protez płytowych na czynności fizjologiczne jamy ustnej, wykonywania protez stałych i artykulatorów. Jest autorką 342 publikacji, w tym 5 książek.
Nagrody Naukowe Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej w latach 1987, 1992 i 1996, za książki jej autorstwa, trzy nagrody za najlepsze publikacje na łamach ,,Protetyki Stomatologicznej”, dwie drugie nagrody w konkursach ogólnokrajowych za wynalazki w służbie zdrowia „Mistrz Techniki Służby Zdrowia 1984” za funkcjograf wg Kleinrok oraz za materiały i działalność na rzecz profilaktyki próchnicy i chorób przyzębia w stomatologii (1989). Za tę działalność została uhonorowana Odznaką „Przyjaciel Dziecka” (1989). Jest Honorowym Członkiem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (1989). Została również w 1998 roku uhonorowana tytułem „Wybitny Tarnogórzanin” przyznanym Jej przez Radę Naukową Instytutu Tarnogórskiego. W 2004 roku otrzymała Medal Polskiego Towarzystwa Badania Bólu.