Okluzja to przykład tematu interdyscyplinarnego, spinający klamrą praktycznie każdą specjalizację stomatologii. Pozwalający również łączyć problemy czysto stomatologiczne z problemami natury ogólnomedycznej, takimi jak bóle niezębopochodne obszaru jamy ustnej i twarzy, bóle głowy, a także szeroko rozumianymi parafunkcjami narządu żucia, takimi jak bruksizm nocny czy dzienny, u podłoża którego leży zmienione funkcjonowanie układu oddechowego lub pokarmowego.
Podstawowe zasady okluzji to publikacja, w której zawarto oparte na dowodach naukowych, praktyczne podejście do zagadnienia w celu zrozumienia i wprowadzenia metod leczenia zwarcia do stomatologicznej codzienności. W przystępnej i uporządkowanej formie zebrano w niej 10 głównych zasad okluzji.
Książka napisana jest językiem praktyka, mało w niej odniesień do badań naukowych, zawiera przy tym bogaty materiał graficzny (liczne kolorowe zdjęcia, wykresy i diagramy) ilustrujący prezentowane koncepcje leczenia.
Podstawowe zasady okluzji to kwintesencja tego, czego w każdej sytuacji klinicznej lekarz praktyk powinien szukać i co powinien odnaleźć, patrząc na problemy okluzji. Kompleksowość, innowacyjność oraz praktyczność treści daje solidne podstawy do leczenia zwarcia narządu żucia oraz pomaga zrozumieć jego istotę.
Dowiedz się więcejJeden z najbardziej ilustrowanych i praktycznych przewodników po świecie współczesnej radiologii stomatologicznej. Przedstawiono w nim wszystkie najnowsze i najbardziej rozwojowe techniki obrazowania.
Kolejne wydanie zawiera nowe zdjęcia i dokładniejsze ilustracje.
W książce m.in.:
Najważniejsze informacje z dziedziny radiologii stomatologicznej w postaci kompendium.
Obraz pełni ogromną rolę w przekazywaniu informacji, zwłaszcza w przypadku radiologii, w której percepcja jest oparta na analizie informacji wizualnych. Dlatego w niniejszej książce maksymalnie skrócono teksty, aby zamieścić jak najwięcej fotografii, radiogramów i schematów.
Kolejno przedstawiono zagadnienia związane z powstawaniem obrazu rentgenowskiego, omówiono krok po kroku wykonywanie zdjęć wewnątrzustnych i zewnątrzustnych.
Zwrócono szczególną uwagę na błędy w radiografii i sposoby ich eliminacji, jak też aspekty prawne stosowania promieniowania jonizującego w stomatologii. Obrazy radiologiczne zmian patologicznych zostały przedstawione w formie alfabetycznej.
Zawiera ponad 5000 powszechych oraz specjalistycznych haseł z następujacych dziedzin:
Na końcu znajduje się dwujęzyczny dodatek w formie albumu. Zawiera on ryciny z opisem m.in. anatomii dziąsła czy wyszczególnieniem kanałów korzeniowych oraz bogaty zbiór ilustracji przedstawiających instrumentarium stomatologiczne.
Specjalistyczne nazewnictwo oraz zastosowanie poszczególnych narzędzi zestawiono w formie praktycznej tabeli,co umożliwia czytelnikowi szybkie znalezienie niezbędnych informacji. Słownik jest kierowany zarówno do lekarzy dentystów jaki higienistek czy asystentek stomalotogicznych.
Dowiedz się więcejW nowoczesnym gabinecie stomatologicznym znajomość języka angielskiego w stopniu klinicznym jest wskazana, zwłaszcza dla lekarzy myślących poważnie o rozwoju zawodowym.
Zagraniczni pacjenci, którzy coraz częściej korzystają z opieki stomatologicznej w naszym kraju, powinni móc swobodnie komunikować się z lekarzem. Podstawą jest tu znajomość języka obcego i to w dużej mierze – specjalistycznego.
Wychodząc naprzeciw współczesnym oczekiwaniom, autorzy stworzyli znakomity podręcznik do nauki języka angielskiego. Tematycznie publikacja została podzielona na dwie części – pierwsza obejmuje zestaw przydatnych ćwiczeń rozwijających słownictwo i pogłębiających wiedzę o gramatyce języka angielskiego, a druga zawiera rozmówki przydatne w gabinecie stomatologicznym.
Obszerna publikacja zawiera m.in. dialogi dotyczące podstawowych schorzeń stomatologicznych, pojawiających się podczas codziennej pracy, np.:
- ból i uraz zęba,
- lakowanie,
- leczenie kanałowe,
- ruszające się zęby,
- krwawienie dziąseł,
oraz wiele innych.
Dzięki tej publikacji każdy dentysta może podnieść jakość funkcjonowania swojego gabinetu i zapewnić międzynarodowemu pacjentowi większy komfort podczas wizyty u stomatologa.
Dowiedz się więcej
Stan zdrowia jamy ustnej może determinować zdrowie całego organizmu dziecka. Zaniedbania higieniczne oraz nieprawidłowe nawyki dietetyczne, najczęściej prowadzące do rozwoju choroby próchnicowej, mogą stać się przyczyną wielu powikłań, które obniżają jakość życia dziecka, ale również całej jego rodziny. Obecnie możliwości leczenia stomatologicznego dzieci są bardzo szerokie i nie muszą być nieprzyjemne dla pacjenta, ale podstawą opieki nad najmłodszymi powinna być szeroko rozumiana profilaktyka, która pozwala zapewnić zdrowie jamy ustnej na wiele lat. Podstawą takiego podejścia jest szerzenie wiedzy, iż pierwsza wizyta stomatologiczna dziecka powinna się odbyć około 1 roku życia.
W trosce o zdrowie naszych najmłodszych, autorzy opracowali praktyczny przewodnik omawiający najczęściej spotykane zmiany występujące w obrębie jamy ustnej oraz ich leczenie. Szeroko opisane zostało również podejście profilaktyczne oparte na odpowiedniej higienie jamy ustnej, prawidłowej diecie oraz profesjonalnych zabiegach wykonywanych w gabinecie stomatologicznym. Prezentowana wiedza kierowana jest głównie do pediatrów i lekarzy rodzinnych, którzy sprawują opiekę nad najmłodszymi pacjentami oraz doradzają rodzicom/opiekunom jak prawidłowo dbać o zdrowie jamy ustnej ich dzieci.
Poradnik napisany został prostym językiem, bez nadmiaru fachowych określeń stomatologicznych i stanowi ciekawą kompilację podstaw wiedzy stomatologicznej oraz aktualnych wskazań profilaktycznych i leczniczych opartych na międzynarodowych wytycznych oraz doświadczeniach autorów.
Dowiedz się więcejW publikacji przedstawiono charakterystykę schorzeń w zakresie stomatologii ogólnej oraz omówiono możliwości wykorzystania urządzeń laserowych w leczeniu stomatologicznym.
Szczegółowo omówiono:
Książka zawiera niezwykle bogaty materiał graficzny, w tym m.in.: kolorowe zdjęcia zabiegów i ich efektów, ryciny pokazujące zastosowanie laseroterapii w leczeniu różnych schorzeń, schematy, wykresy, tabele, zdjęcia RTG i wiele więcej.
Zabiegi przeprowadzane energią laserową umożliwiają powierzchowne usuwanie zmian z dużych powierzchni tkanek, czego nie można wykonać tradycyjnymi metodami chirurgicznymi. Warto dodać jeszcze jedną istotną zaletę laseroterapii w stomatologii – to mniej bólu dlaTwojego pacjenta oraz szybsze efekty leczenia!