Starość, umieranie i śmierć. Jak się z tym pogodzić?


Autor: Anna Grzywa

ISBN: 978-83-7563-236-1

Format: B5

Objętość: 264

Oprawa: Miękka

Dostępność: Dostępny w magazynie

Cena: 39,00 zł
Cena dla prenumeratorów : 33,15 zł
LUB
Opis

Szczegóły

Starość, umieranie, śmierć – przez wiele osób traktowane są jako tematy tabu. Jednak w książce Anny Grzywy hasła te nabierają nowego znaczenia. Autorka stara się oswoić Czytelnika z tymi trudnymi zagadnieniami i wskazuje, że o śmierci nie należy myśleć w kategoriach wyroku, ale rzeczywistości, która kiedyś nadejdzie, i do której trzeba się twórczo przygotować.

W publikacji przedstawiono różne spojrzenia na zagadnienia starości i umierania, filozoficzne rozważania oraz zaprezentowano pojmowanie śmierci przez pisarzy i poetów poszczególnych epok literackich. Poruszono również kontrowersyjne tematy, jak eutanazja, kanibalizm, samobójstwo czy kara śmierci.

Autorka – doświadczona i ceniona profesor psychiatrii – próbuje wskazać sposoby, które pomogą złagodzić ból po stracie najbliższej osoby: dziecka, rodzica, partnera.


PATRONAT MEDIALNY

Spis treści

Spis treści

Wstęp

Starzenie się

Starość

Przeżywanie nieuleczalnej choroby

Starzejący się mózg – otępienia

  • Otępienia degeneracyjne
  • Otępienia podkorowe

Adaptowanie się do starości

Umieranie

Trajektorie umierania

Starość i śmierć w ujęciu filozoficznym

Definicje śmierci

Orzekanie śmierci

Eutanazja

Symbolika śmierci

Śmierć i żałoba w różnych społeczeństwach

Reinkarnacja

Śmierć w legendach, mitach i wierzeniach

Rytuały żałobne

Przesądy i zabobony związane ze śmiercią

Epidemie

Śmierć męczeńska

Kara śmierci

Śmierć zamierzona – samobójstwo

Kanibalizm

Śmierć za przekroczenie tabu

Śmierć „cywilna”

Przeżywanie straty

  • Śmierć dziecka
  • Śmierć rodzica
  • Śmierć małżonka

Jak radzić sobie z żałobą?

Podsumowanie

Piśmiennictwo

O Autorze

O Autorze

Prof. zw. dr hab. n. med. Anna Grzywa - ma w swoim dorobku ponad 300 prac naukowych, w tym książki: ''Urojeniowa wizja świata'' (współautorka), ''Tendencyjność myślenia'', ''Manipulacja - mechanizmy psychologiczne'', ''Wieloaspektowe badania schizofrenii'' (współautorka), ''Omamy i urojenia'', "Oblicza psychozy", "Pułapki manipulacji", "Pogranicza psychiatrii. Drogi i bezdroża umysłu", „Potęga manipulacji’’. Jest autorką rozdziałów w podręcznikach i monografiach, a także redaktorem naukowym polskich wydań światowych bestsellerów, m.in.: książki ''Fascynujący mózg'' oraz „Oxfordzkiego podręcznika psychiatrii’’. Zainteresowania naukowe prof. A. Grzywy dotyczą głównie objawów psychopatologicznych występujących w chorobach psychicznych.

Reklama pod kategoriami z lewej strony

TA STRONA UŻYWA COOKIE. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można uzyskać w polityce prywatności. Zobacz więcej