Magazyn Stomatologiczny jest najdłużej (od 1991 r.) działającym na polskim rynku pismem naukowo-zawodowym dla stomatologów.
Szanowni Państwo,
tematem miesiąca grudniowego numeru MAGAZYNU STOMATOLOGICZNEGO jest WIELOSPECJALISTYCZNE LECZENIE STOMATOLOGICZNE. W dziale tym zamieściliśmy wyłącznie opisy przypadków prezentujące leczenie, w które zaangażowali się implantolodzy, protetycy, periodontolodzy, ortodonci, endodonci, a nawet fizjoterapeuci. W dziale STOMATOLOGIA PRAKTYCZNA moją uwagę zwrócił artykuł dotyczący korekty wypełnień kompozytowych z zachowaniem ważnych zasad okluzji oraz praca opisująca leczenie endodontyczne zęba wgłobionego.
Szanowni Państwo,
tematem miesiąca listopadowego numeru „Magazynu Stomatologicznego” są POWIKŁANIA I BŁĘDY LECZENIA STOMATOLOGICZNEGO. Pierwszy z trzech artykułów tego działu przedstawia postępowanie w przypadku martwicy kości żuchwy zaopatrzonej implantami w przebiegu terapii bisfosfonianami, drugi potencjalne błędy, które lekarz może popełnić podczas zamykania diastem, trzeci zaś naprawę uszkodzonej licówki ceramicznej z zastosowaniem odłamanego fragmentu i materiału kompozytowego. Wszystkie prace mają bogatą dokumentację, a dwie ostatnie w szczególności, gdyż stanowią reportaż kliniczny omawianych procedur. W dziale STOMATOLOGIA PRAKTYCZNA moją uwagę zwrócił artykuł opisujący przypadek rekonstrukcji periodontologicznego ubytku kości oraz brodawki międzyzębowej z wykorzystaniem ekstruzji ortodontycznej.
Szanowni Państwo,
Innowacyjne technologie i nowoczesne metody leczenia zawsze cieszą się dużym zainteresowaniem, dlatego zdecydowaliśmy się w aktualnym numerze MAGAZYNU STOMATOLOGICZNEGO na kontynuację kwietniowego tematu miesiąca. Pierwsza z zamieszczonych w nim prac prezentuje kompleksowe leczenie recesji w obrębie zębów siecznych szczęki. Godna polecania jest także druga publikacja, dotycząca resekcji wierzchołka korzenia z użyciem lasera, wzbogacona ciekawym filmem śródzabiegowym oraz kolejna, omawiająca wspomaganą komputerowo odbudowę zębów również w strefie estetycznej. Natomiast w dziale STOMATOLOGIA PRAKTYCZNA mogą Państwo znaleźć między innymi prace typu case show, prezentujące leczenie protetyczne z wykorzystaniem protez typu overdenture wspartych na uzębieniu resztkowym oraz bezpośrednią odbudowę zębów przednich z zastosowaniem materiału złożonego.
Jak zawsze, pod koniec numeru zamieszczamy streszczenie artykułu z piśmiennictwa światowego. Tym razem praca dotyczy reakcji alergicznej w obrębie błony śluzowej jamy ustnej, sprowokowanej stosowaniem pasty do zębów zawierającej diglukonian chlorheksydyny.
Szanowni Państwo,
Zgadzając się ze stwierdzeniem znanego autorytetu, że „Dzieci są nadzieją, która rozkwita wciąż na nowo, projektem, który nieustannie się urzeczywistnia, przyszłością, która pozostaje zawsze otwarta”, temat numeru wakacyjnego „MAGAZYNU STOMATOLOGICZNEGO” poświeciliśmy stomatologii dziecięcej. Poza pracami kazuistycznymi zamieściliśmy w tym dziale prace przeglądowe, dotyczące istotnych problemów wieku rozwojowego, to jest zębów bezmiazgowych z niezakończonym rozwojem korzenia oraz hipomineralizacji trzonowcowo-siekaczowej.
W numerze 7-8 nie brak również wielu innych ciekawych artykułów, których tytuły znajdą Państwo w spisie treści. Mnie szczególnie zainteresowała praca prezentująca zachowawcze podejście w przypadku braku możliwości leczenia implantoprotetycznego.
Jak zawsze pod koniec numeru znalazło się streszczenie artykułu z piśmiennictwa zagranicznego wraz z komentarzem specjalisty, tym razem na temat korekty zaawansowanego uśmiechu dziąsłowego z wykorzystaniem gingiwektomii i wstrzyknięć toksyny botulinowej.
Życząc dobrej pogody i udanego odpoczynku, mam nadzieję na wrześniowe spotkanie z Państwem w Krakowie.
Do zobaczenia!
prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski
Szanowni Państwo,
czerwcowy numer „Magazynu Stomatologicznego” jest poświęcony KOMPROMISOWYM ROZWIĄZANIOM ESTETYCZNYM W STOMATOLOGII. Pierwsza z trzech prac, które znalazły się w TEMACIE MIESIĄCA, prezentuje krok po kroku procedurę odtworzenia braku zęba siecznego szczęki za pomocą bezpośredniego mostu adhezyjnego wzmacnianego włóknem szklanym, druga – leczenie starcia patologicznego zębów z wykorzystaniem materiału kompozytowego w przypadku kompleksowej rehabilitacji protetycznej z odbudową utraconej wysokości zwarcia, trzecia zaś –rekonstrukcję z wykorzystaniem dwóch rodzajów indeksów silikonowych.
Równie interesujące prace zamieściliśmy w pozostałych działach czasopisma. Ja rekomenduję Państwu artykuł prezentujący pozyskiwanie autogennej tkanki łącznej z podniebienia.
Natomiast pod koniec numeru, w VADEMECUM, znajdą Państwo dwie publikacje „na czasie” dotyczące oczyszczania powietrza w gabinecie stomatologicznym oraz artykuł poświęcony psychologii dziecięcej.
prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski
Szanowni Państwo,
tematem miesiąca majowego numeru „Magazynu Stomatologicznego” są METODY, TECHNIKI I NARZĘDZIA W CHIRURGII STOMATOLOGICZNEJ. Jedna z zamieszczonych w tym dziale prac dotyczy zastosowania lasera do resekcji wierzchołka korzenia zęba, druga zaś prezentuje zastosowania L-PRFu podczas takiego zabiegu. Równie interesujące artykuły zamieściliśmy w pozostałych działach czasopisma. Są to prace przeglądowe, w tym artykuł opisujący obecnie stosowane protezy typu overdenture osadzane na implantach oraz praca prezentująca leczenie szynami zgryzowymi w wybranych sytuacjach klinicznych, a także kazuistyczne, jak opis przypadku odbudowy zębów przednich szczęki z wykorzystaniem indeksu silikonowego.
Jak zawsze, pod koniec numeru zamieszczamy streszczenie publikacji z piśmiennictwa światowego. Tym razem jest to praca przedstawiającą dość nietypowe postępowanie w przypadku nieudanej zamierzonej replantacji zęba.
Mam nadzieję, że w majowym wydaniu „Magazynu Stomatologicznego” każdy z Państwa znajdzie dla siebie coś ciekawego.
prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski
Szanowni Państwo,
kwietniowy numer MAGAZYNU STOMATOLOGICZNEGO dotyczy nowoczesnych metod leczenia w stomatologii. Pierwsza z czterech prac, które znalazły się w TEMACIE MIESIĄCA, dotyczy odtworzenia całkowitego braku miejsca dla drugiego zęba przedtrzonowego w szczęce za pomocą stałych aparatów grubołukowych. Kolejne dwie prace to również opisy przypadków: jedna z nich dotyczy wykorzystania autogennej tkanki w procedurach augmentacyjnych zwiększających szerokość i objętość tkanek skeratynizowanych przed implantacją, a druga frenulektomii, którą wykonano zarówno z użyciem skalpela, jak i lasera diodowego, uzyskując w efekcie wyraźną poprawę funkcji i estetyki przy jednoczesnym braku powikłań okołozabiegowych. Dział zamyka badanie oceniające efektywność technik manualnych i plastrowania dynamicznego w redukcji powikłań pooperacyjnych po leczeniu chirurgicznym w obrębie twarzowej części czaszki i szyi.
Równie interesujące prace zamieściliśmy w pozostałych działach czasopisma. Mnie szczególnie zainteresowała publikacja dotycząca zastosowania materiału złożonego Boston i Włókien Kompozytowych.
Natomiast w dziale SPECJALISTA RADZI mogą Państwo zapoznać się z odpowiedzią na pytanie czytelnika sprowokowane artykułem, który ukazał się w marcowym numerze.
Mam nadzieję, że w kwietniowym wydaniu MAGAZYNU STOMATOLOGICZNEGO każdy z Państwa znajdzie dla siebie coś ciekawego.
prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski
Szanowni Państwo,
tematem miesiąca marcowego numeru „Magazynu Stomatologicznego” są PROCEDURY ODTWÓRCZE Z ZASTOSOWANIEM NOWYCH MATERIAŁÓW I TECHNOLOGII. Składają się na niego cztery prace kazuistyczne, z których jedna poza dokumentacją fotograficzną została opatrzona trzema filmami. We wszystkich opisach, w diagnostyce i leczeniu pacjentów zostały wykorzystane nowoczesne technologie (CBCT, druk 3D, lasery) oraz względnie nowe materiały (MTA). Równie interesujące artykuły zamieściliśmy w pozostałych działach czasopisma. Mnie szczególnie zainteresował reportaż kliniczny dotyczący postępowania w przypadku zębów przebarwionych po leczeniu endodontycznym.
Jak zawsze, pod koniec numeru zamieszczamy streszczenie artykułu z piśmiennictwa światowego. Tym razem praca dotyczy nowoczesnego (mało inwazyjnego) postępowania w przypadku zębów z nieodwracalną pulpatią.
prof. dr hab. n. med. Mariusz Lipski
Dowiedz się więcej