Książka „Współczesna radiologia stomatologiczna” to jeden z najbardziej ilustrowanych i praktycznych przewodników po świecie współczesnej radiologii stomatologicznej.
Precyzyjna, ale też łatwo dostępna i efektywna diagnostyka obrazowa to jedna z podstaw postępowania stomatologicznego, a z pewnością fundament powodzenia leczenia. Stale rośnie popularność tomografii stożkowej CBCT, która obecnie zajmuje bardzo ważne miejsce w algorytmach postępowania diagnostycznego, szczególnie w ortodoncji, endodoncji i implantologii stomatologicznej. Obrazy z badania CBCT są stosowane nie tylko do diagnostyki, lecz także do cyfrowego planowania leczenia. Coraz częściej także łączone są z systemami projektowania i drukowania szablonów, obrabiarkami do wykonywania uzupełnień protetycznych i z fotografiami twarzy.
Ostatnie lata przyniosły ogromny postęp w metodach rejestracji obrazu rentgenowskiego, a nowinki techniczne wkroczyły także do gabinetów stomatologicznych w postaci systemów automatyzacji pozycjonowania, wirtualnego planowania leczenia, automatycznej bądź trójwymiarowej analizy cefalometrycznej czy też przesyłania radiogramów drogą łączy bezprzewodowych.
W podręczniku przedstawiono podstawy metod obrazowania, techniki wykonywania poszczególnych badań radiologicznych i obrazowych, anatomię prawidłową oraz opis obrazów radiologicznych zmian patologicznych części twarzowej czaszki uzupełniony bogatą i aktualną dokumentacją zdjęciową. Zwrócono uwagę na zastosowanie metod diagnostyki obrazowej w poszczególnych przypadkach chorobowych.
Uzupełniono materiał ikonograficzny, wzbogacono treści o nowe przypadki, zaprezentowano diagnostykę choroby przyzębia brzeżnego, nowotworów i torbieli według nowych klasyfikacji, które weszły w życie od czasu II wydania „Współczesnej radiologii stomatologicznej”. Uaktualniono również treści dotyczące stosowania promieniowania rentgenowskiego w celach diagnostycznych z uwagi na nowelizację kilku aktów prawnych je regulujących. Podano też najnowsze dane dotyczące ochrony radiologicznej pacjenta i personelu gabinetu stomatologicznego.
Całość uzupełnia doskonała dokumentacja kliniczna i wysokiej jakości zdjęcia i ryciny ilustrujące wszystkie zagadnienia.
|
Prof. dr hab. n. med. INGRID RÓŻYŁO-KALINOWSKAjest Kierownikiem Zakładu Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie i Prodziekanem Wydziału Lekarsko-Dentystycznego Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Specjalista (II stopnia) z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej. Odbyła 7 staży zagranicznych (m.in. Francja, Hiszpania, Jordania, Turcja, Wielka Brytania). Jest wykładowcą i organizatorem licznych kursów, w tym CMKP i o zasięgu europejskim. Wypromowała 13 doktorów nauk medycznych i jest promotorem Autorka i współautorka podręczników: „Imaging Techniques in Dental Radiology” (2020), „Imaging of Temporomandibular Joint” (2018), „Diagnostyka radiologiczna dla stomatologów – zalecenia i przypadki kliniczne” (2017), „ABC radiografi i i radiologii stomatologicznej” (2016), „Współczesna radiologia stomatologiczna” (2012 i 2015), „Tomografia wolumetryczna w praktyce klinicznej” (2011) i „Radiologia Stomatologiczna” (2007), 2 słowników stomatologicznych angielsko-polskich (2016 i 1999), jak też rozdziałów w 4 podręcznikach, w tym „Współczesna Stomatologia Wieku Rozwojowego” (2017). Jest też współautorką „Praktycznego słownika stomatologicznego (Wyd. Czelej, 2016) oraz przetłumaczyła 8 podręczników medycznych z języka angielskiego i niemieckiego. Jest Dyrektorem Regionalnym na Europę International Associacion of Dentomaxillofacial Radiology. Była Prezydentem European Academy of DentoMaxilloFacial Radiology (2018-2020). Jest Wice-prezydentem Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Kolejną kadencję Przewodnicząca Sekcji Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego. Była Przewodnicząca Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego (2010-2018). Jest Sekretarzem Oddziału Terenowego w Lublinie Polskiego Towarzystwa Higienicznego. Opiekun Polskiego Towarzystwa Studentów Stomatologii Oddział Lublin. Jest także członkiem towarzystw naukowych: Akademii Pierre Faucharda Sekcja Polska, European Society of Head and Neck Radiology, Sekcji Stomatologicznej Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii, Polskiego Towarzystwa Edukacji Medyczno-Dentystycznej Sapientia oraz European Society of Radiology. W latach 2014-2018 była członkiem Komisji Stomatologicznej Lubelskiej Izby Lekarskiej i zespołu ds. kształcenia tej Komisji. Jest redaktorem naczelnym „Journal of Stomatology”, a także członkiem rad naukowych i kolegiów redakcyjnych czasopism o zasięgu międzynarodowym (m.in. „Dentomaxillofacial Radiology”) i krajowym, jak też recenzentem wielu czasopism krajowych i zagranicznych. |
|
Prof. zw. dr hab. n. med. T. KATARZYNA RÓŻYŁOjest byłym Kierownikiem Zakładu Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Specjalista II stopnia z zakresu rentgenodiagnostyki. Autorka lub współautorka ponad 140 publikacji naukowych z radiologii, zwłaszcza z rentgenodiagnostyki stomatologicznej i szczękowo-twarzowej, a także ponad 200 doniesień zjazdowych. Organizatorka zjazdów krajowych, wykładowca na licznych kursach szkoleniowych. Jest współautorem podręczników „Radiologia stomatologiczna” i „Tomografia wolumetryczna w praktyce klinicznej” oraz rozdziału w podręczniku „Chirurgia szczękowo-twarzowa”, jak też redaktorem naukowym kilku podręczników z zakresu radiologii przetłumaczonych z języka angielskiego i wydanych w Polsce. Przewodnicząca Sekcji Radiologii Stomatologicznej Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego i była Przewodnicząca Sekcji Radiologii Szczękowo-Twarzowej Polskiego Lekarskiego Towarzystwa Radiologicznego, w latach 2003-2010 była Prezydentem Oddziału Lublin Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. Jest również członkiem-założycielem European Academy of DentoMaxilloFacial Radiology i członkiem Zarządu Sekcji Stomatologicznej Polskiego Towarzystwa Fizjoterapii. Promotor 11 zakończonych rozpraw doktorskich oraz licznych prac magisterskich. Jest członkiem kolegiów redakcyjnych czasopism: „Nowini Stomatologii” (Ukraina), „Magazyn Stomatologiczny”, „TPS – Twój Przegląd Stomatologiczny” i „e-Dentico”. |