Konwencjonalne zdjęcie rentgenowskie jest dwuwymiarowym cieniem trójwymiarowych struktur. W związku z tym skuteczność diagnostyki rentgenowskiej jest uzależniona od kierunku padania promienia centralnego wiązki rentgenowskiej. Jakość uzyskanych zdjęć jest pochodną geometrii projekcji, budowy anatomicznej badanych struktur, jak też – w dużym zakresie – umiejętności osoby wykonującej radiogram. Obrazowanie trójwymiarowe pozwala na eliminację głównego ograniczenia zdjęć rentgenowskich poprzez ukazanie struktur w trzech płaszczyznach oraz uniknięcie rzutowania się na siebie cieni badanych obiektów.
![]() |
![]() |
Ze względu na małą grubość przekrojów, doskonały obraz struktur twardych zębów i tkanki kostnej, jak też relatywnie niską dawkę promieniowania rentgenowskiego, przewiduje się, że tomografia wolumetryczna CBCT stanie się w najbliższych latach złotym standardem w stomatologicznej diagnostyce rentgenowskiej i znajdzie swoje miejsce w codziennej praktyce klinicznej.
Trójwymiarowe obrazowanie wolumetryczne oferuje potencjał większych możliwości diagnostycznych w szerokiej gamie zastosowań klinicznych.
![]() |
|
1. Podstawy techniczne tomografii wolumetrycznej
2. Podstawy interpretacji i anatomia obrazów tomografii wolumetrycznej
3. Zastosowanie obrazowania wolumetrycznego w ortodoncji i wadach rozwojowych
4. Zastosowanie obrazowania wolumetrycznego w stomatologii zachowawczej z endodoncją
5. Zastosowanie obrazowania wolumetrycznego w periodontologii
6. Zastosowanie obrazowania wolumetrycznego w protetyce i ocenie SSŻ
7. Zastosowanie obrazowania wolumetrycznego w chirurgii stomatologicznej i szczękowo-twarzowej
8. Zastosowanie obrazowania wolumetrycznego w implantologii stomatologicznej
9. Zastosowanie obrazowania wolumetrycznego w laryngologii
10. Varia
11. Standardy Europejskiej Akademii Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej odnośnie do obrazowania wolumetrycznego (CBCT)
Piśmiennictwo
Załącznik
|
Prof. dr hab. n. med. INGRID RÓŻYŁO-KALINOWSKAKierownik Samodzielnej Pracownii Propedeutyki Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Specjalista (II°) z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej. Jej dorobek naukowy obejmuje prawie 400 prac, publikacji i doniesień zjazdowych. Czynnie uczestniczyła w licznych zjazdach międzynarodowych, wygłaszając osobiście referaty i prowadząc sesje naukowe. Odbyła 5 staży zagranicznych. Współautorka podręczników „Radiologia stomatologiczna” (2007) i „Tomografia wolumetryczna w praktyce klinicznej” (2011) wyróżnionego Nagrodą Ministra Zdrowia, rozdziału w podręczniku „Chirurgia szczękowo-twarzowa” pod red. prof. L. Krysta (2006) oraz „Słownika stomatologicznego angielsko-polskiego i polsko-angielskiego” (1999). Przetłumaczyła 7 podręczników medycznych z języka angielskiego i niemieckiego, w tym 4 w całości. Jest Przewodniczącą Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. |
|
Prof. zw. dr hab. n. med. T. KATARZYNA RÓŻYŁOKierownik Zakładu Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest specjalistą II stopnia z zakresu rentgenodiagnostyki. Autorka lub współautorka ponad 140 publikacji naukowych z radiologii, a zwłaszcza z rentgenodiagnostyki stomatologicznej i szczękowo-twarzowej, a także ponad 200 doniesień zjazdowych. Organizatorka zjazdów krajowych, wykładowca na licznych kursach szkoleniowych. Jest współautorem podręczników „Radiologia stomatologiczna” i „Tomografia wolumetryczna w praktyce klinicznej” oraz rozdziału w podręczniku „Chirurgia szczękowo-twarzowa”, a także redaktorem naukowym kilku podręczników z zakresu radiologii przetłumaczonych z języka angielskiego i wydanych w Polsce. |