Obraz pełni ogromną rolę w przekazywaniu informacji, zwłaszcza w przypadku radiologii, w której percepcja jest oparta na analizie informacji wizualnych. Dlatego w niniejszej książce maksymalnie skrócono teksty, aby zamieścić jak najwięcej fotografii, radiogramów i schematów.
Kolejno przedstawiono zagadnienia związane z powstawaniem obrazu rentgenowskiego, omówiono krok po kroku wykonywanie zdjęć wewnątrzustnych i zewnątrzustnych.
Zwrócono szczególną uwagę na błędy w radiografii i sposoby ich eliminacji, jak też aspekty prawne stosowania promieniowania jonizującego w stomatologii. Obrazy radiologiczne zmian patologicznych zostały przedstawione w formie alfabetycznej.
Wstęp
Jak powstaje obraz rentgenowski?
Co jest potrzebne do wykonania stomatologicznego badania radiologicznego?
Jak wykonać zdjęcie wewnątrzustne?
Jak wykonać zdjęcie pantomograficzne?
Jak wykonać zdjęcia cefalometryczne?
Jak wykonać badanie tomografii stożkowej?
Jak uniknąć błędów technicznych i artefaktów w radiologii stomatologicznej?
Jak rozpoznać prawidłowe struktury anatomiczne w stomatologicznych badaniach radiologicznych?
Jak patrzeć na zdjęcie rentgenowskie, żeby coś zobaczyć?
Jakie przepisy prawne regulują stosowanie promieniowania jonizującego w stomatologii?
Jak chronić pacjenta i personel przed działaniem promieniowania rentgenowskiego?
|
Prof. dr hab. n. med. INGRID RÓŻYŁO-KALINOWSKAKierownik Samodzielnej Pracownii Propedeutyki Radiologii Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Specjalista (II°) z zakresu radiologii i diagnostyki obrazowej. Jej dorobek naukowy obejmuje prawie 400 prac, publikacji i doniesień zjazdowych. Czynnie uczestniczyła w licznych zjazdach międzynarodowych, wygłaszając osobiście referaty i prowadząc sesje naukowe. Odbyła 5 staży zagranicznych. Współautorka podręczników „Radiologia stomatologiczna” (2007) i „Tomografia wolumetryczna w praktyce klinicznej” (2011) wyróżnionego Nagrodą Ministra Zdrowia, rozdziału w podręczniku „Chirurgia szczękowo-twarzowa” pod red. prof. L. Krysta (2006) oraz „Słownika stomatologicznego angielsko-polskiego i polsko-angielskiego” (1999). Przetłumaczyła 7 podręczników medycznych z języka angielskiego i niemieckiego, w tym 4 w całości. Jest Przewodniczącą Oddziału Lubelskiego Polskiego Towarzystwa Stomatologicznego. |
|
Prof. zw. dr hab. n. med. T. KATARZYNA RÓŻYŁOKierownik Zakładu Rentgenodiagnostyki Stomatologicznej i Szczękowo-Twarzowej Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Jest specjalistą II stopnia z zakresu rentgenodiagnostyki. Autorka lub współautorka ponad 140 publikacji naukowych z radiologii, a zwłaszcza z rentgenodiagnostyki stomatologicznej i szczękowo-twarzowej, a także ponad 200 doniesień zjazdowych. Organizatorka zjazdów krajowych, wykładowca na licznych kursach szkoleniowych. Jest współautorem podręczników „Radiologia stomatologiczna” i „Tomografia wolumetryczna w praktyce klinicznej” oraz rozdziału w podręczniku „Chirurgia szczękowo-twarzowa”, a także redaktorem naukowym kilku podręczników z zakresu radiologii przetłumaczonych z języka angielskiego i wydanych w Polsce. |