• ISBN: 978-83-7563-307-8
  • Format: B5
  • Objętość: 176 strony
  • Oprawa: Twarda

Redakcja naukowa: Grzegorz Sobieszek, Teresa Małecka-Massalska, Grzegorz Opielak

Przewlekła niewydolność serca. Od zapalenia do depresji

Autorzy książki „Niewydolność serca. Od zapalenia do depresji” w nowatorski sposób omawiają temat niewydolności serca.
  • ISBN: 978-83-7563-307-8
  • Format: B5
  • Objętość: 176 strony
  • Oprawa: Twarda
99,00

79 zł Cena dla prenumeratorów

Zobacz szczegóły

Według szacunków poczynionych przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) ciężka depresja stanowi aktualnie trzecią przyczynę zachorowań na świecie, a szacuje się, że w 2030 r. znajdzie się na miejscu pierwszym. Depresja i przewlekła niewydolność serca jako jednostki chorobowe są znane i zauważalne od wielu lat. W ostatnim czasie coraz częściej mówi się wprost o powiązaniu przewlekłej niewydolności krążenia z depresją czy wręcz całą grupą zaburzeń neuropsychiatrycznych.

Nowe wydanie książki zostało poszerzone o dwa rozdziały:

  • Depresja i niewydolność serca jako problem społeczny i medyczny
  • Depresja i niewydolność serca – wspólna patogeneza

W rozdziale dotyczącym mechanizmów leżących u podłoża depresji i niewydolności serca opisano wspólne podłoże hormonalne, podkreślając szczególną rolę hormonów tarczycy, hormonów anabolicznych, parathormonu i zaburzeń funkcjonowania osi podwzgórze–przysadka–nadnercza. Podjęto dyskusję na temat zapalenia występującego u pacjentów z depresją i z przewlekłą niewydolnością serca, a wpływającego na stan odżywienia prowadzący do sarkopenii lub kacheksji. Nie pominięto zaburzeń krzepnięcia ani zaburzeń rytmu, które współwystępują również w obu jednostkach.

Pozostałe rozdziały książki prezentują najnowsze wytyczne postrzegania niewydolności serca jako jednostki chorobowej, która pomimo upływu czasu i rozwoju medycyny nadal wiąże się z wysoką śmiertelnością i potrzebą hospitalizacji. W każdym z nich przedstawiono zagadnienia istotne z punktu widzenia praktyka: przede wszystkim związane z ustalaniem prawidłowego rozpoznania i wprowadzaniem odpowiedniego postępowania terapeutycznego, opartego na holistycznym podejściu do problematyki schorzenia.

 

Opinie i rekomendacje:

Książka „Przewlekła niewydolność serca. Od zapalenia do depresji” stanowi ważną pozycję wydawniczą, szczególnie,że dotyka istotnego problemu przewlekłej niewydolności serca, a dodatkowo patomechanizmu zapalnego łączącego mechanizm niewydolności i depresji. Monografia w znacznym stopniu, szczególnie nowatorskim, podejmuje temat, ugruntowuje wiedzę na temat złożonych mechanizmów i z pewnością przyczynia się do rozwoju nauki w dziedzinie chorób wewnętrznych oraz psychiatrii.”

 Prof. dr hab. n. med. Piotr Gałecki
(fragment recenzji wydawniczej)

Monografia bez wątpienia zawiera nowatorskie ujęcie tematu, ponieważ wpisuje się w wyraźnie widoczny w ostatnich latach trend odchodzenia od „kardiocentrycznego” postrzegania niewydolności serca. Jej lektura pozwala dostrzegać inne niż jedynie sercowe powody nietolerancji wysiłku, która przecież stanowi kluczowy objaw tego zespołu chorobowego. […]

Monografia zawiera klika rozdziałów, o których warto wspomnieć. Docenić należy przedstawienie w przystępny, a jednocześnie kompletny sposób zasady badań bioimpedancyjnych. Miejsce tej technologii w różnych działach medycyny z pewnością będzie się zwiększać, a w literaturze polskiej nie było do tej pory tak wyczerpującego materiału na ten temat. […]

 Dr hab. n. med. Piotr Rozentryt, prof. SUM
(fragment recenzji wydawniczej)

  1. Epidemiologia przewlekłej niewydolności serca
  2. Definicja sarkopenii i kacheksji
  3. Metody oceny stanu odżywienia
  4. Zmiany zachodzące w tkance mięśniowej związane z wiekiem
  5. Molekularny mechanizm utraty masy mięśniowej
  6. Zmiany w strukturze mięśnia sercowego zachodzące w procesie rozwoju niewydolności serca i utraty masy mięśniowej
  7. Prosarkopeniczny wpływ leków
  8. Utrata masy mięśniowej u pacjentów z przewlekłą niewydolnością serca – możliwości terapeutyczne
  9. Rola rehabilitacji w prewencji utraty masy mięśniowej
  10. Depresja i niewydolność serca jako problem społeczny i medyczny
  11. Depresja i niewydolność serca – wspólna patogeneza

Zaprenumeruj czasopismo!

Rabat 20% na wszystkie produkty z naszej oferty. Uwaga! Książki w przedsprzedaży -15%.

Cena dla Prenumeratorów

79,00
Zobacz prenumeraty