Na tle nerwowym. Wyd. III


Autor: prof. Teofan Maria Domżał

ISBN: 978-83-7563-115-9

Format: B5

Objętość: 262

Oprawa: Miękka

Cena: 42,00 zł
Cena dla prenumeratorów : 35,70 zł
LUB
Opis

Szczegóły

„Na tle nerwowym” to dzieło znanego profesora, wybitnego klinicysty i neurologa. Jest ono częściowo biografią Autora, częściowo zaś prezentuje neurologię kliniczną w formie popularnej, przystępnej dla każdego. Jest to książka o neurologii, specjalności trudnej, niezwykle ciekawej i mało spopularyzowanej. 

W części biograficznej Autor opisuje bardzo dowcipnie swoją drogę życiową. Dość drobiazgowo opisana jest codzienna praca kierownika kliniki, badanie neurologiczne chorych, znaczenie badań pomocniczych, problemy lecznicze, pacjenci neurologiczni, prowadzenie badań naukowych, udział w zjazdach i konferencjach naukowych. Wszystko to widziane oczami doświadczonego klinicysty i lekarza, przełożonego i nauczyciela, opatrzone komentarzami, ilustrowane opisem prawdziwych wydarzeń, anegdotami, dowcipami i własnymi poglądami, czasem przedstawianymi z przymrużeniem oka.
 
Część kliniczna dotyczy już problemów związanych z chorobami układu nerwowego i samej neurologii. Autor wybrał kilka najczęściej spotykanych chorób neurologicznych, a także problemy bólu, zaburzeń snu oraz śmierci mózgu i przedstawił je z własnego punktu widzenia, w oparciu o najnowsze poglądy. Każdy opis poprzedzony jest krótką, autentyczną historią choroby wziętą z własnego doświadczenia. Są tam rozmowy z chorymi, ich obawy, poglądy i zachowania. Nie jest to jednak poradnik neurologiczny, chociaż wiele informacji tam zawartych przyda się także i lekarzom. Oryginalne i dowcipne są niektóre poglądy na temat pochodzenia człowieka, sensu życia, powstawania chorób na tle nerwowym oraz wizje przyszłości. Autor podejmuje także polemiki na temat doktryn i niekonwencjonalnej medycyny oraz ciekawe rozważania filozoficzne na temat śmierci.
 
Mimo dwóch różnych części, publikacja tworzy spójną całość i daje Czytelnikowi dość jasny pogląd na temat tego, czym jest neurologia. Książka jest dostępna dla każdego, znajdzie Czytelników zarówno wśród lekarzy, jak i wielu innych osób interesujących się problemami zdrowia. 
 
Książka ukazuje Autora i neurologię w nieco odmiennym świetle. To opowieść o pasjonującej dziedzinie, nawiązująca do konkretnych przypadków chorób neurologicznych. Lekkości stylu dodaje forma beletrystyczna, dzięki której książkę czyta się jak pasjonującą opowieść. Między wierszami znaleźć można osiągnięcia naukowe i poglądy Autora na różne choroby neurologiczne, ich leczenie, opis pracy klinicznej i naukowej. Autor wskazuje na różnice między neurologią i psychiatrią oraz przedstawia niektóre problemy natury etycznej i światopoglądowej. Publikacja popularyzuje neurologię i przeznaczona jest do szerokiego odbioru. Ostatnie wydanie jest uzupełnione i poszerzone o ciekawe rozdziały wykraczające poza tematykę neurologiczną. Mam nadzieję, że publikacja ta wzbudzi zainteresowanie nie tylko wśród neurologów.
 
Prof. zw. dr hab. n. med. Adam Stępień
Spis treści

Spis treści

1. Słowo wstępne  
2. Na tle nerwowym  
3. Neurologia  
4. Moi nauczyciele   
5. Z Cichmiany do Łodzi   
6. Studia i początki kariery   
7. Awans do Warszawy   
8. Klinika Neurologiczna   
9. Tydzień kierownika kliniki  
10. Badanie neurologiczne  
11. Badania pomocnicze  
12. Leczenie  
13. Pacjenci  
14. Praca naukowa w klinice  
15. Zjazdy, konferencje i sympozja naukowe  
16. Układ nerwowy i jego choroby  
17. Nerwice  
18. Bóle głowy  
19. Padaczka, epilepsja  
20. Bóle krzyża (zapalenie korzonków, lędźwioból, dyskopatia)  
21. Udar mózgu  
22. Stwardnienie rozsiane  
23. Choroba Parkinsona, czyli drżączka poraźna  
24. Choroba Alzheimera  
25. Guz mózgu   
26. Dystonie  
27. Ból  
28. Sen   
29. Medycyna „niekonwencjonalna”  
30. Śmierć mózgu  
31. Dusza i mózg
32. Szczęście
33. Zakończenie
34. Uzupełnienie zakończenia  
Zdjęcia 

O Autorze

O Autorze

Profesor Teofan Maria Domżał jest już na emeryturze, jednak wciąż jest aktywny w środowisku naukowym. Pisze artykuły, książki, wykłada i pracuje w Klinice Neurologii Wojskowego Instytutu Medycznego. Profesor jest konsultantem klinicznym, bierze aktywny udział w posiedzeniach Zarządu Głównego Polskiego Towarzystwa Neurologicznego, którego był dwukrotnie prezesem. Jest członkiem Komitetu Nauk Neurologicznych Polskiej Akademii Nauk, któremu dawniej przewodniczył.

Fragmenty książki

Product Attachments

View FileNa tle nerwowym. Rozdział_2    Size: (47.41 KB)
View FileNa tle nerwowym. Rozdział 16    Size: (46.2 KB)
Reklama pod kategoriami z lewej strony

TA STRONA UŻYWA COOKIE. Korzystając ze strony wyrażasz zgodę na używanie cookie, zgodnie z aktualnymi ustawieniami przeglądarki. Więcej informacji można uzyskać w polityce prywatności. Zobacz więcej